ANDĚLÉ NEVOLEJTE...
Pragoline 2001

Andělé nevolejte...K Vánocům jsem dostal od syna Tomáše pískací klíče. Aby je zapomnětlivý majitel neztratil, měly malý reproduktor, který se ozval melodií na zapískání. Na křižovatce lesních cest, kde se scházejí invalidé a důchodci, jsem zastavil kočárek.

"Koloušku," řekl jsem Pepíčkovi, kterému jsme tak říkávali kvůli jeho příjmení Jelínek, "dávej pozor, jakého máš chytrého, moudrého a zázračného dědu!"

Potom jsem odhodil klíče se zvukovým přívěskem asi deset metrů do sněhového poprašku mezi stromy.Zapískal jsem pár naučených tónů. Nic! Opakoval jsem to několikrát , zatímco Pepa seděl a pozoroval s dudlíkem v pusince, co dělá jeho děda. Zase nic!

Zpovzdálí mne pozorovali dvě babičky a starší pán s holí. Nehleděli zrovna vlídně. Spíše nedůvěřivě. Marně jsem pískal. Poklekl jsem do sněhu a v místě předpokládaného dopadu jsem hledal klíče.

Pepíček si radostně broukal a tleskal ručičkama. Pískal jsem a na čtyřech se snažil najít svazek klíčů. Začal jsem mít trému. Za sebou jsem cítil udivené zraky a mumlání nevhodných diváků.

"Co to tam hledáte, pane?" nesměle se zeptala jedna dáma.
"Klíče!" odpověděl jsem z pozice psa s hlavou u země a zapískal jsem.
"A proč pískáte?" dodala si odvahy druhá paní.
"Aby se ozvaly!" odvětil jsem.

Pán s holí na mne ukázal a úmyslně nahlas pronesl: "Vidíte, a takovýmu .... svěří máma dítě!"

Klíče nemohly pískat. Konečně jsem je našel a prohlédl zázrak z Hongkongu. Syn mně zapomněl říct, že musím vyndat papírek mezi kontakty. Patřím mezi generaci, pro kterou je složení Rubikovy kostky kosmická raketa. Pepíček mne bral se vším všudy.


*